Taverny a noční život

Jedna z taveren na pláži v Kamari
Jedna z taveren na pláži v Kamari

Pokud nehodláte celou dovolenou strávit v kuchyňce v apartmánu, můžete vyrazit na obhlídku a dopřát si pravé řecké speciality v některé z mnoha restaurací. Taverny či kavárny jsou zejména v hlavním městě Fira prakticky na každém rohu. Cenové relace jsou samozřejmě různé a úzce souvisí s tím, na jakém místě se taverna nachází. Kavárny ve Fiře na kaldeře (což je útes, odkud je nejlepší výhled na vulkán) jsou dražší, než klasické taverny v méně turisticky exponovaných místech. Počítejte tedy, že obyčejná káva vás na kaldeře přijde i na 4 €. 

Orientační ceny v tavernách

Jídlo nebo nápojOrientační cena
Talíř s vepřovým nebo kuřecím masem včetně oblohy, hranolků a třeba i rýže od 6,50 €
Pravý řecký salát od 5,50 €
Ručně vyráběné tyropitakia (taštička se sýrem v křupavém těstě) 3,50 - 4 €
Domatokeftedes (připomíná malé české bramboráčky, hlavní ingrediencí je rajče), 5 kusů 3,50 - 4 €
Pravé řecké tzatziki cca 3,50 €
Nealkoholické nápoje (Coca-Cola, Fanta apod.) 1,50 €
Pivo cca 4 €
Místní víno (bílé, červené, dezertní), 2 deci cca 4,50 €
Malé espresso nebo řecká malá káva 2,50 €
Frappe 3,70 €
Capuccino 3,70 €
Džus 3 €
Jeden litr vody 1,80 €
Nealkoholické nápoje (Coca-Cola, Fanta apod.) 1,50 €

Přinášíme vám několik tipů na zajímavé taverny podle místa jejich umístění.

Perissa - Perivolos

Všechny zmíněné taverny naleznete na pobřeží. Jednou z nejlevnějších je taverna s názvem Akropolis, kde se za jídlo pohodlně vejdete do 20 € za dvě osoby. Za příznivé ceny velmi dobrá kuchyně, velmi slušné rozlévané víno (což i v dražších podnicích vůbec není samozřejmost), přívětivá obsluha a vždy i nějaká pozornost podniku ve formě zákusku, skleničky ouza a podobně.

Taverna Perivolos se specializuje na pokrmy z mořských plodů a klasická řecká jídla, ceny jsou mírně vyšší, ale kulinářský  zážitek stojí za to. Pro milovníky pizzy či těstovin na rozličné způsoby (velmi delikátní je například pokrm zvaná Carbonara) je určena taverna Aquarius, která bohužel ale nasadila ceny poměrně vysoko. Pokud nemáte hluboko do kapsy a milujete mořské ryby a jiné potvory, zkuste navštívit podnik jménem Dixtya. Ceny pokrmů z darů moře ale bývají dražší jak zde, tak v celém Řecku.

Vesnička Pyrgos

Malebnou a velmi příjemnou domácí taverničku najdete hned nad náměstím a jmenuje se Kallisti.

Akrotiri

Taverna na pěkném místě disponující nádherným výhledem na vulkán a na okolí nazývaná Delfinia je také dobrým adeptem na dobrou večeři. Opět počítejte s vyššími cenami - za pěkný výhled se prostě platí.

Fira a kaldera

Restaurace Nikolas ve Fiře
Restaurace Nikolas ve Fiře

Obecně lze říci, že nejdražšími tavernami jsou ty, které se pyšní atraktivním výhledem na moře a vulkán. Za obyčejné kafe není tak problém zaplatit i 5 €. Nicméně můžeme doporučit velmi stylovou restauraci s přímým výhledem na sopku s názvem Koukoumavlos. Interiér je vybaven úchvatným starodávným dekorem a celá taverna připomíná malé  jeskyně. Jídelní lístek je lehce extravagantní a atmosféra opravdu výjimečná.

Vyzkoušet můžete ještě malou a typickou řeckou taverničku s kvalitním jídlem kousek od náměstí jménem Nikolas. A jeden tip na závěr - pravděpodobně bezkonkurenčně nejlepší gyros zakoupíte v malém obchůdku Lucky’s Souvlaki přímo na hlavním náměstí ve Fiře (asi 30 m směrem dolů k autobusovému nádraží). Jeden gyros pita se vším všudy ať už s vepřovým nebo kuřecím masem vás vyjde na 1,80 až 2 €.

Noční život

V noci se v Řecku moc nespí a pokud tedy toužíte po zajímavém nočním zážitku, stačí vyrazit ve Fiře z hlavního náměstí směr kaldera, kde naleznete nespočetné množství diskoték a nočních barů, z nichž mezi nejoblíbenější patří KOO, Tropical, Enigma, 33 a spousta dalších. Vstupné stojí zhruba 10 €, za které získáte jeden drink zdarma.


Z fotogalerie

Typická architektura - vesnička OiaTypická architektura - vesnička Oia
Celá fotogalerie


 • Santorini
  Santorini, vesnička Oia
 • Santorini
  Santorini, typická architektura
 • Santorini
  Celkový pohled na vesničku Oia
 • Santorini
  Santorini, hlavní město Fira
 • Santorini
  Vesnička Oia, cesta ke starému přístavu

| Nahoru  ↑