Pár tipů na zajímavé výlety

Dorazit na Santorini a strávit celou dovolenou na pláži nebo v přilehlé taverně je věčná škoda. Přinášíme vám několik nápadů, kam vyrazit na zajímavé výlety, včetně lodních výprav na blízké ostrovy.

Návštěva tradiční vesničky Pyrgos

Pyrgos
Pyrgos

Pyrgos je nejvýše položenou vesnicí na ostrově. Její dominantou je klášter Profitis Ilias založený v roce 1711 a bohatý na různé církevní relikvie a památky. Nejvzácnějšími předměty uchovávanými v klášteře jsou především ikony pocházející z 15. až 18. století a staré a velmi cenné knihy.

V klášteře najdete také malé skromné muzeum lidového umění. Odměnou za výšlap do Pyrgosu vám bude kromě jiného nádherný pohled na celý ostrov Santorini.

Ancient Thira (starověká Thira)

Dostanete se k ní po klikaté a úzké sliničce, která sice při pohledu zdola vypadá celkem hrozivě, ale její zdolání určitě stojí za to (motorovým vozidlem se tam dostanete pouze z Kamari, pokud vyrazíte z Perisy, musíte jít po svých případně na oslíkovi). Až nahoře se vám otevře dechberoucí výhled na ostrov včetně pohledu na nejvyšší horu ostrova s názvem Profitis Ilias o nadmořské výšce 565 metrů. Muzeum v klášteře Profitis Ilias je bohužel zrušeno. Nahlédnout do samotného kláštera lze jen v 8:30 ráno (podle sdělení prodavačky v krámku s církevními suvenýry vedle klášterního kostela).

Chcete-li navštívit starověkou Thiru, musíte vyšlapat ještě o kousek výš po schodech. Samotná archeologická lokalita je velmi rozlehlá, poměrně přehledná a také slušně popsaná. Prohlédnout si můžete základy původních obytných domů, divadla, agory (starověkého trhu), svatyní a podobně. Vstupné činí 2€ . Pozor - otvírací doba je pouze od 8.00 do 14.30.

Vinařské muzeum 

Milovníci božského nápoje by neměli vynechat návštěvu vinařství ležící u silnice z Mesarie do Kamari. Expozice je vybudována asi šest metrů pod zemí v bývalých vinných sklepech a obsahuje spoustu exponátů dokumentující dřívější život, pěstování vinné révy a výrobu vína. Mimochodem - na celém ostrově jiné než místní víno nenakoupíte. Základem expozice jsou různé figuriny a doprovodné předměty jsou aranžovány do sestav dokumentující jednotlivé fáze výroby vína. Na závěr exkurze je návštěvníkům nabídnuta ochutnávka bílého, červeného a desertního vína, vše v množství zhruba jedné deci. Je samozřejmě možné si nějakou tu láhev dobrého vína zakoupit, bohužel za poněkud vyšší ceny. Vstupné čini 7 € na osobu, otevřeno je od května do října denně od 12.00 do 20.00 hod.

Poučný výlet na doposud činný vulkán.

Horké prameny na vulkánu
Horké prameny na vulkánu

Výlet na vulkán lze většinou objednat přímo na recepci kteréhokoliv hotelu, nebo můžete využít služeb některé z cestovních kanceláří v hlavním městě Fira.

Autobus vás vyzvedne buď přímo u hotelu nebo někde poblíž na předem sjednaném místě, odveze vás do přístavu, kde se nalodíte a postupně navštívíte ostrůvky Nea a Palaia Kameni. Jsou to vlastně vrcholky stále aktivní sopky. Vstup se neobejde bez poplatku, který 2 €.

Pak se před vámi otevřou dvě možnosti - buď zvolíte výstup s průvodcem (výklad je poskytován v řečtině, angličtině a němčině) až na vrchol, nebo prostě zůstanete na lodi a dopřejete si osvěžující frappe nebo jiné jednoduché občerstvení, které ale nebývá v ceně výletu.

Pokud už ale na výlet vyrazíte, je zbytečné nečinně sedět. Výšlap trvá asi půl hodinky a nevyžaduje kvalitní pevnou obuv, protože stezka byla upravena. Postačí vám tedy i obyčejné sandály.


Z fotogalerie

Pláž Vlychada BeachPláž Vlychada Beach
Celá fotogalerie


 • Santorini
  Santorini, vesnička Oia
 • Santorini
  Santorini, typická architektura
 • Santorini
  Celkový pohled na vesničku Oia
 • Santorini
  Santorini, hlavní město Fira
 • Santorini
  Vesnička Oia, cesta ke starému přístavu

| Nahoru  ↑