Užitečné informace

Připravili jsme pro vás několik užitečných a praktických informací, které se vám při pobytu na Santorini mohou hodit. Uváděné ceny se mohou lišit v závislosti na sezóně (pocházejí z roku 2009).

Průměrné teploty vzduchu a vody na Santorini

MěsícTeplota vzduchuTeplota vody
Květen 19-24°C 19°C
Červen 22-28°C 22°C
Červenec 28-29°C 24°C
Srpen 28-29°C 25°C
Září 22-27°C 23°C
Říjen 19-23°C 21°C

Poznámka: jedná se o dlouhodobé průměry, zejména v červenci a srpnu lze očekávat teploty mnohem vyšší a také vysokou vlhkost vzduchu.

Ceny základních potravin v obchodech

Nakoupit můžete i v místním LIDLu
Nakoupit můžete i v místním LIDLu

Ve Fiře najdete několik minimarketů se základními potravinami pro případ nouze. Počítejte ale s vyšší cenovou hladinou, a proto je lepší, pokud si hodláte sami vařit, obětovat asi patnáct minut času a vyrazit do klasického supermarketu Marinopulos (půjdete od hlavního náměstí směrem dolů po hlavní cestě).

Provozní doba je od pondělí do soboty od 9.00 do 21.00 hod. Uvádíme orientační přehled několika základních druhů potravin:

PotravinaCenaPotravinaCena
1 litr mléka 1.10 € Klasický řecký bílý chléb 0.80 €
1 kg brambor 0.80 € 1 kg rajcat (cena je poměrně kolísavá) 1.40 €
1 celá salátová okurka 0.90 € 1kg cibule či mrkve cca 0.75 €
1kg pomerančů 0.70 € 300 g jahod (ale nejsou moc chutné) 3.50 €
1 kg jablek od 0.90-2.50 € 1 kg kiwi 1.80 €
1 kg banánů 1.20 € 1 kg melounu (v hlavní sezoně) 0.50 €
500 g spaget 0.45 € 1 l slunečnicového oleje 1.80 €
Vepřové maso všeho druhu-cca 5.50 €/kg Balená voda 1.5 l 0.30 €
Celé baleni vody (6 ks) 1.40 € Pivo v plechovce (třetinka Amstel nebo řecký Mythos) 0.70 €
Pivo 0.5l Heineken nebo Stela 1.30 €    

Telefonní automaty, banky a bankomaty

Ve Fiře i podél hlavní cesty najdete pár telefonních automatů, telefonní karty lze zakoupit v ktérekoliv "trafice". Tyto prodejny bývají většinou otevřeny do pozdních nočních hodin. Karta stojí buď 4 €nebo 10 €, za čtyři eura můžete do České republiky volat asi deset minut.

Banky jsou ve Fiře dvě (Alpha a Národní banka) a bývají obvykle otevřené od pondělí do pátku od 8.00 do 14.30 hod. Páteční otvírací dobu ale berte s rezervou, jako všude v Řecku není čas to nejdůležitější. V každé bance je bankomat a také směnárna, ale nepočítejte s tím, že vám promění českou měnu.

Hromadná doprava a taxislužba

Zajímavý dopravní prostředek
Zajímavý dopravní prostředek

Autobusy jezdí z Firy do všech větších měst, vesnic a míst (Kamari, Perisa, Oia, Red Beach, Akrotiri) a také do přístavu. Do oblíbených destinací jako je Kamari nebo Oia či Perisa jezdí v hlavní sezóně autobusy každou půl hodinu. Jízdní řád je k dispozici pouze ve Fiře na hlavním nádraží a nikde jinde. Zástavky poznáte pouze podle cedulí a někdy ani to ne, takže se doporučuje na přijíždějící dopravní prostředek zamávat. Autobusy jsou pohodlné, vybavené klimatizací a cena za jednu jízdu se pohybuje v rozmezí 1,6-2,10 €. Počítejte s tím, že především v hlavní sezóně bývají často přeplněné poznáníchtivými turisty.

Základní stanoviště taxislužby najdete ve Fiře nedaleko autobusového nádraží. Málokterý šofér sice ovládá nějaký cizí jazyk, co ale určitě bude umět, je sdělit anglickým jazykem celkem vysokou cenu. Taxíky jsou na ostrově poměrně drahé (kupříkladu cesta z přístavu do Firy vyjde asi na 15 €) a možná je tak lepší zapůjčit si na cesty po ostrově automobil nebo skútr v některé z mnoha půjčoven.

Půjčovny dopravních prostředků

Půjčovny automobilu, skútrů nebo čtyřkolek naleznete prakticky na každém rohu. Ceny jsou velmi různorodé s ohledem na to, jaká je právě sezóna a v některých půjčovnách lze i něco usmlouvat. Pokud si nějaký dopravní prostředek zapůjčíte na delší dobu, cena bude pochopitelně nižší.

Nízká sezónaHlavní sezóna
1. dubna - 15. června 16. června - 30. září
1. října - 31. března  

Ceny se pohybují dle typu automobilu v rozmezí 38 € až 65 € za den (v ceně nejsou započítány pohonné hmoty). V hlavní sezóně jsou ceny poněkud vyšší - od 48 € do 85 € za den, ale platí, že smlouvat se dá vždycky. Ceny skútrů a čtyřkolek se pohybují kolem 20 až 30 € za den.


Z fotogalerie

Příroda dokáže divyPříroda dokáže divy
Celá fotogalerie


 • Santorini
  Santorini, vesnička Oia
 • Santorini
  Santorini, typická architektura
 • Santorini
  Celkový pohled na vesničku Oia
 • Santorini
  Santorini, hlavní město Fira
 • Santorini
  Vesnička Oia, cesta ke starému přístavu

| Nahoru  ↑